Antalya Kürtaj

Antalya Kürtaj Kliniği

Ağrısız Kürtaj

Kliniklerde pratikte en çok tercih edilen yöntem genel anestezi ile kürtaj yöntemidir. Çünkü genel anestezi ile yapılan kürtajda hasta kesinlikle ağrı, acı hissetmemektedir.

Ama sınırlı uyuşturma ile kürtajda kazıma işlemi sırasında hasta ağrı hissetmektedir. Kürtaj ağrısı adet sancısı ile aşa yukarı aynıdır. Ancak kürtaj adet sancısından çok daha şiddetlidir. Acı genelde kasık bölgesinde hissedilir, bele ve bacağa vurabilir. Ancak kürtajda anestezi yapıldığından bu ağrıların hiç biri hissedilmez.

Ağrısız kürtaj için 2 yöntem vardır.

Klinik pratikte en çok tercih edilen yöntem genel anestezi ile kürtaj yöntemidir. Çünkü genel anestezi ile yapılan kürtajda hasta kesinlikle acı hissetmemektedir. Ama sınırlı uyuşturma ile kürtajda kazıma işlemi sırasında hasta ağrı hisseder. Lokal anestezi ile kürtaja halk arasında alttan uyuşturma işlemi de denilmektedir. Bu yöntemde lokal anestezik maddeler rahim ağzının saat 3 ve 9 hizasına yapılır. Lokal anestezi kadın doğum doktoru tarafından uygulanır.  Lokal anestezi sadece rahim ağzının genişletilmesi sırasında ağrı hissedilmemesini sağlar. Rahim içi temizlenirken hissedilen acıyı ortadan kaldırmaz. 10 haftadan küçük gebeliklerin kürtajında çoğunlukla rahim ağzının genişletilmesine gerek kalmaz. Bu nedenle lokal anestezi ile kürtajda hasta ağrı hisseder. Çünkü lokal anestezi rahimi uyuşturmaz sadece rahim ağzını uyuşturur. Rahimin hepsini lokal anestezi ile uyuşturmak mümkün değildir. Bu nedenle de lokal anestezi ile kürtajın acıyı azaltmadaki rolü tartışmalıdır.