Antalya Kürtaj

Antalya Kürtaj Kliniği

Kürtaj sonrasıı

Kürtaj yaptırmak amacıyla hastanemize başvuran hastalarımızın en çok merak ettiği konulardan biri de kürtaj sonrasında iyileşme sürecinin nasıl geçeceği ve ne kadar süreceğidir.

Lokal veya genel anestezi ile yapılan kürtaj sonrasında hasta aynı gün normal hayatına dönebilmektedir. Her cerrahi operasyonda olduğu gibi kürtaj operasyonu sonrasında da dikkat edilmesi gereken genel ve hastaya özel şeyler olduğu gibi kürtaj sonrasında iyileşme sürecinin hızlı olması için dikkat edilmesi gereken şeyler bulunmaktadır. Bu yazımızda kürtaj sonrası iyileşme süreci hakkında bilgiler vereceğiz. Kürtaj operasyonu ve öncesi hakkında ayrıntılı bilgi için kürtaj nedir, kürtaj ne zaman yapılır ve kürtaj riskleri yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Kürtaj sonrasında hasta ağır işler yapmamalı, mutlaka dinlenmelidir. Kısa ve ağrısız bir operasyon olan kürtaj sonrası iyileşme çok hızlı gerçekleşen bir süreçtir. Kürtaj sonrasında iyileşme süreci içerisinde kasıkta hafif kramplar dışında şiddetli ağrı olmamaktadır. Komplikasyon gelişmeyen normal bir kürtaj operasyonu sonrasında hastanın tamamen iyileşmesi için normal süre iki haftadır.